Zmarła Pani Wanda Baczkowska

Zmarła Pani Wanda Baczkowska

23.04.2024
Dnia 20 kwietnia 2024 r. zmarła Pani Wanda Baczkowska wieloletni pracownik Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodzinie i Bliskim Dyrekcja oraz zespół pracowników Archiwum UJ składa najszczersze kondolencje.
więcej o Zmarła Pani Wanda Baczkowska
Audycja poświęcona prof. Markowi Jarnickiemu
aktualności wydarzenia

Audycja poświęcona prof. Markowi Jarnickiemu

11.04.2024
Nagranie poświęcone postaci prof. Marka Jarnickiego zostanie nadane w dniu 13 kwietnia 2024 roku o godzinie 16:05.
więcej o Audycja poświęcona prof. Markowi Jarnickiemu
Konferencja „Textus et Pictura V” w Toruniu

Konferencja „Textus et Pictura V” w Toruniu

11.04.2024
W dniach 11–13 kwietnia 2024 odbywa się w Toruniu międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja kodykologiczna pt. ”Klocek - kolekcja - miscellanea. Średniowieczna książka jako zbiór”.
więcej o Konferencja „Textus et Pictura V” w Toruniu
Zmarł Profesor Jerzy Michalewicz

Zmarł Profesor Jerzy Michalewicz

04.04.2024
Dnia 3 kwietnia 2024 r. zmarł Profesor Jerzy Michalewicz, znakomity historyk, zasłużony kierownik Archiwum UJ w latach 1994–2004. Rodzinie i Bliskim zespół pracowników Archiwum UJ składa najszczersze kondolencje.
więcej o Zmarł Profesor Jerzy Michalewicz
Goście z Czech i Szwajcarii

Goście z Czech i Szwajcarii

13.03.2024
W piątek 8 marca 2024 gościli w Archiwum Profesor Martin Holý i Doktor Kaspar Gubler – specjaliści w zakresie badań nad historią uniwersytetów w średniowieczu i w epoce nowożytnej, których badania koncentrują się na prozopografii społeczności uniwersyteckich.
więcej o Goście z Czech i Szwajcarii

13.03.2024
Dnia 20 lutego 2024 r. Z-ca Dyrektora Archiwum UJ dr hab. Maciej Zdanek, prof. UJ wygłosił odczyt w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
więcej o Odczyt prof. Macieja Zdanka pt. „Borkarny, czyli o stypendiach studenckich na Uniwersytecie Krakowskim w epoce nowożytnej".
Uniwersytet: odpowiedzialność – pamięć – wspólnota – dziedzictwo

Uniwersytet: odpowiedzialność – pamięć – wspólnota – dziedzictwo

12.02.2024
W numerze 246–247 „Alma Mater” (XII 2023 – I 2024) ukazał się artykuł dra hab. P.M. Żukowskiego, prof. UJ, pt. „Pamięć i dostojeństwo Uniwersytetu. Refleksje o dziedzictwie akademickim Rzeczypospolitej w 84. rocznicę Aktion gegen Universitäts-Professoren”.
więcej o Uniwersytet: odpowiedzialność – pamięć – wspólnota – dziedzictwo
Rok 2023 w Archiwum – garść statystyk

Rok 2023 w Archiwum – garść statystyk

12.02.2024
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem pracy Archiwum UJ w roku 2023. Statystyki zostały ujęte w trzy grupy, odpowiadające trzem głównym wymiarom działalności naszej jednostki.
więcej o Rok 2023 w Archiwum – garść statystyk

22.12.2023
Wystawa „Cząstki świata” zrodziła się dzięki archiwaliom syna Henryka Niewodniczańskiego – Jerzego Niewodniczańskiego, który w 2022 roku zdecydował się przekazać kolekcję zdjęć na rzecz Archiwum UJ oraz Biblioteki IFJ PAN.
więcej o „Cząstki świata” wystawa fotografii w 55. rocznicę śmierci profesora Henryka Niewodniczańskiego
Przypomnienie o filmie pt. „W antycznym świecie prof. Aleksandra Krawczuka”
wydarzenia

Przypomnienie o filmie pt. „W antycznym świecie prof. Aleksandra Krawczuka”

19.12.2023
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu o wybitnym dydaktyku i znawcy dziejów antyku, znakomitego popularyzatora wiedzy o starożytności. Film powstał przy udziale Macieja Zborka i Macieja Janika pracowników Archiwum UJ.
więcej o Przypomnienie o filmie pt. „W antycznym świecie prof. Aleksandra Krawczuka”