Czyn pierwszomajowy
kartki z dziejów uj wydarzenia

Czyn pierwszomajowy

10.05.2024
Niech się święci Pierwszy Maja! — tymi słowami towarzysze I sekretarze KC PZPR tradycyjnie inaugurowali przemarsz pochodu podczas głównych, państwowych obchodów Święta Pracy w Warszawie. Nie każdy jednak pamięta, że uroczystą „partyjną liturgię”, jaką był pierwszomajowy pochód, poprzedzała pierwszomajowa kampania, czyli swoiste socjalistyczne „rekolekcje”.
więcej o Czyn pierwszomajowy
Pieczęcie i akta z naszych zbiorów na wystawie w Muzeum UJ

Pieczęcie i akta z naszych zbiorów na wystawie w Muzeum UJ

08.05.2024
„Pan na Collegium Maius. Dziedzictwo Karola Estreichera młodszego” – taki tytuł nosi nowa wystawa w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, na którą wypożyczyliśmy między innymi pieczęcie z dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Krakowskiego.
więcej o Pieczęcie i akta z naszych zbiorów na wystawie w Muzeum UJ
Opublikowano przykładowy JRWA dla uczelni publicznych

Opublikowano przykładowy JRWA dla uczelni publicznych

06.05.2024
W ostatnim tygodniu kwietnia na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (NDAP) opublikowano przykładową klasyfikację i kwalifikację dokumentacji wytwarzanej przez uczelnie wyższe. Z przyjemnością informujemy, że udział w jej powstaniu miała mgr Anna Grabowska-Kuźma z Oddziału Akt Nowych Archiwum UJ.
więcej o Opublikowano przykładowy JRWA dla uczelni publicznych
Zmarła Pani Wanda Baczkowska

Zmarła Pani Wanda Baczkowska

23.04.2024
Dnia 20 kwietnia 2024 r. zmarła Pani Wanda Baczkowska wieloletni pracownik Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodzinie i Bliskim Dyrekcja oraz zespół pracowników Archiwum UJ składa najszczersze kondolencje.
więcej o Zmarła Pani Wanda Baczkowska
Audycja poświęcona prof. Markowi Jarnickiemu
aktualności wydarzenia

Audycja poświęcona prof. Markowi Jarnickiemu

11.04.2024
Nagranie poświęcone postaci prof. Marka Jarnickiego zostanie nadane w dniu 13 kwietnia 2024 roku o godzinie 16:05.
więcej o Audycja poświęcona prof. Markowi Jarnickiemu
Konferencja „Textus et Pictura V” w Toruniu

Konferencja „Textus et Pictura V” w Toruniu

11.04.2024
W dniach 11–13 kwietnia 2024 odbywa się w Toruniu międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja kodykologiczna pt. ”Klocek - kolekcja - miscellanea. Średniowieczna książka jako zbiór”.
więcej o Konferencja „Textus et Pictura V” w Toruniu
Zmarł Profesor Jerzy Michalewicz

Zmarł Profesor Jerzy Michalewicz

04.04.2024
Dnia 3 kwietnia 2024 r. zmarł Profesor Jerzy Michalewicz, znakomity historyk, zasłużony kierownik Archiwum UJ w latach 1994–2004. Rodzinie i Bliskim zespół pracowników Archiwum UJ składa najszczersze kondolencje.
więcej o Zmarł Profesor Jerzy Michalewicz
Goście z Czech i Szwajcarii

Goście z Czech i Szwajcarii

13.03.2024
W piątek 8 marca 2024 gościli w Archiwum Profesor Martin Holý i Doktor Kaspar Gubler – specjaliści w zakresie badań nad historią uniwersytetów w średniowieczu i w epoce nowożytnej, których badania koncentrują się na prozopografii społeczności uniwersyteckich.
więcej o Goście z Czech i Szwajcarii

13.03.2024
Dnia 20 lutego 2024 r. Z-ca Dyrektora Archiwum UJ dr hab. Maciej Zdanek, prof. UJ wygłosił odczyt w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
więcej o Odczyt prof. Macieja Zdanka pt. „Borkarny, czyli o stypendiach studenckich na Uniwersytecie Krakowskim w epoce nowożytnej".
Uniwersytet: odpowiedzialność – pamięć – wspólnota – dziedzictwo

Uniwersytet: odpowiedzialność – pamięć – wspólnota – dziedzictwo

12.02.2024
W numerze 246–247 „Alma Mater” (XII 2023 – I 2024) ukazał się artykuł dra hab. P.M. Żukowskiego, prof. UJ, pt. „Pamięć i dostojeństwo Uniwersytetu. Refleksje o dziedzictwie akademickim Rzeczypospolitej w 84. rocznicę Aktion gegen Universitäts-Professoren”.
więcej o Uniwersytet: odpowiedzialność – pamięć – wspólnota – dziedzictwo