wydarzenia

Wystawa „Od radiowęzłów do rozgłośni uniwersyteckiej. Alma Radio 1957–1993”

19.04.2017
Wystawa prezentowana w salach Collegium Maius została przygotowana we współpracy Archiwum UJ i Muzeum UJ. Ze strony Archiwum współtwórcą ekspozycji jest dr Maciej Janik, koordynator projektu badawczego „Alma Radio”.
więcej o Wystawa „Od radiowęzłów do rozgłośni uniwersyteckiej. Alma Radio 1957–1993”

Audycja poświęcona prof. Józefowi Surowiakowi

28.03.2017
W niedzielę 2 kwietnia 2017 r. o godzinie 12:05 Radio Kraków wyemituje audycję poświęconą zmarłemu w styczniu 2017 roku profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego – Józefowi Surowiakowi.
więcej o Audycja poświęcona prof. Józefowi Surowiakowi

23.02.2017
Nakładem krakowskiej oficyny wydawniczej „Księgarnia Akademicka” ukazała się monografia autorstwa Przemysława Marcina Żukowskiego, pt. Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w latach 1918–1939.
więcej o Monografia Przemysława M. Żukowskiego o dziejach Wydziału Prawa UJ w latach 1918–1939

31.01.2017
W sobotnio-niedzielnym magazynie „Dziennika Polskiego” z 28 stycznia 2017 ukazał się obszerny artykuł poświęcony wydawnictwu Corpus studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51– 1917/18. Tekst omawiający wieloletnie badania nad studentami UJ prowadzone przez pracowników Archiwum ukazał się w dodatku „Kronika Krakowska”. Autorem jest Paweł Stachnik. Zapraszamy do lektury artykułu.
więcej o „Dziennik Polski”: Po kilkudziesięciu latach pracy dawni studenci UJ zebrani i opisani

„Dziennik Polski”: Biologiczny psycholog, czyli rzecz o prof. Janie Kaiserze

30.12.2016
„Dziennik Polski" w wydaniu z 28 grudnia 2016 roku zamieścił na swoich łamach notatkę dotyczącą filmu poświęconego osobie prof. Jana Kaisera, zrealizowanego w ramach projektu Archiwum UJ – „Pamięć Uniwersytetu”. Tekst autorstwa Pawła Stachnika ukazał się w dodatku „Kronika Krakowska”.
więcej o „Dziennik Polski”: Biologiczny psycholog, czyli rzecz o prof. Janie Kaiserze
wydarzenia

Pokazy dla krakowskich przewodników miejskich

28.11.2016
Archiwum UJ we współpracy z Wydziałem Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa zorganizowało cykl pokazów dla przewodników krakowskich.
więcej o Pokazy dla krakowskich przewodników miejskich

14.11.2016
Obiekty ze zbiorów Archiwum UJ prezentujemy na wystawie „Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) dla sztuki i kraju...”.
więcej o Dokumenty z Archiwum UJ na wystawie o Ignacym Janie Paderewskim w Bibliotece Jagiellońskiej

Audycja poświęcona prof. Adamowi Bielańskiemu

02.11.2016
We wtorek 1 listopada 2016 r. o godzinie 12:05 Radio Kraków wyemitowało audycję poświęconą zmarłemu w 2016 roku profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego – Adamowi Bielańskiemu.
więcej o Audycja poświęcona prof. Adamowi Bielańskiemu

Zbiory Archiwum UJ na wystawie o uniwersyteckich świętych

09.09.2016
Z okazji Światowych Dni Młodzieży Muzeum UJ przygotowało wystawę „O świętości! Uniwersytet Jagielloński i jego święci wychowankowie”. Wśród eksponatów znajdują się obiekty wypożyczone z zasobu Archiwum UJ.
więcej o Zbiory Archiwum UJ na wystawie o uniwersyteckich świętych

Dokumenty z Archiwum UJ na wystawie o dziejach Kleparza

09.09.2016
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało wystawę „Miasto bez murów. W 650. rocznicę lokacji Kleparza (1366–2016)”, która opowiada dzieje tej podkrakowskiej osady rozwijającej się wokół XII-wiecznej kolegiaty św. Floriana i w 1366 r. lokowanej na prawie miejskim przez króla Kazimierza Wielkiego. Z zasobu Archiwum UJ zostały wypożyczone trzy dokumenty pergaminowe opatrzone pieczęciami.
więcej o Dokumenty z Archiwum UJ na wystawie o dziejach Kleparza
Audycja poświęcona prof. Marii Gołaszewskiej

Audycja poświęcona prof. Marii Gołaszewskiej

10.06.2016
W niedzielę 12 czerwca 2016 r. o godzinie 12:05 Radio Kraków wyemituje audycję poświęconą zmarłej w 2015 roku profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – Marii Gołaszewskiej.
więcej o Audycja poświęcona prof. Marii Gołaszewskiej
wydarzenia

Archiwum UJ i tworzenie ogólnopolskiego repozytorium prac dyplomowych

24.05.2016
Na mocy ustawy z dnia 11.07.2014 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, na rektorów uczelni wyższych w Polsce został nałożony obowiązek, aby przekazać do ogólnopolskiego cyfrowego repozytorium pisemnych prac dyplomowych wszystkie prace licencjackie i magisterskie, których obrona zakończona pozytywnym wynikiem odbyła się po 30.09.2009 r.
więcej o Archiwum UJ i tworzenie ogólnopolskiego repozytorium prac dyplomowych

Profesor Krzysztof Ożóg w Programie II Polskiego Radia

25.04.2016
W cyklu „Zapiski ze współczesności” na antenie Programu II Polskiego Radia 11–15.04.2016 wyemitowano rozmowy z Dyrektorem Archiwum UJ, prof. dr. hab. Krzysztofem Ożogiem.
więcej o Profesor Krzysztof Ożóg w Programie II Polskiego Radia

Spuścizna prof. Witolda Taszyckiego w Archiwum UJ

20.04.2016
W roku 2015 do zbiorów Archiwum UJ trafiła spuścizna wybitnego językoznawcy, prof. Witolda Taszyckiego. Stało się tak na mocy testamentu jego jedynej córki, dr Marii Dobrosławy Taszyckiej (1934–2015).
więcej o Spuścizna prof. Witolda Taszyckiego w Archiwum UJ

Dar Pani Ewy Malickiej dla biblioteki Archiwum UJ

19.04.2016
W 2016 r. biblioteka Archiwum UJ wzbogaciła się o siedemnaście cennych pozycji książkowych w dwudziestu woluminach z daru Pani Ewy Malickiej, starszego kustosza dyplomowanego, emerytowanego pracownika Oddziału Rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej.
więcej o Dar Pani Ewy Malickiej dla biblioteki Archiwum UJ