Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dokumenty z Archiwum UJ na wystawie o dziejach Kleparza

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało wystawę „Miasto bez murów. W 650. rocznicę lokacji Kleparza (1366–2016)”, która opowiada dzieje tej podkrakowskiej osady rozwijającej się wokół XII-wiecznej kolegiaty św. Floriana i w 1366 r. lokowanej na prawie miejskim przez króla Kazimierza Wielkiego. Z zasobu Archiwum UJ zostały wypożyczone trzy dokumenty pergaminowe opatrzone pieczęciami.

Pierwszy to dyplom z 15 czerwca 1401 r. wystawiony przez króla Władysława Jagiełłę, który nadał nowofundowanemu Uniwersytetowi Krakowskiemu kanonie i prałatury w kolegiacie św. Floriana na Kleparzu z przeznaczeniem na zaopatrzenie profesorów Wydziału Teologicznego (AUJ, Dypl. perg. 22). Ta hojna donacja związała ściśle na kilka wieków kolegiatę i miasto Kleparz z dziejami naszej uczelni.

Drugi dokument z 20 czerwca 1442 r. został wystawiony przez wójta i ławników Kleparza i poświadczał zbycie domu przez kleryka Stanisława na rzecz Pawła Stawinogi i jego żony Agnieszki. Zdobi go pieczęć ławy miejskiej kleparskiej (AUJ, Dypl. perg. 100).

Trzeci dokument z 26 lipca 1452 r. wystawiony przez burmistrza i rajców Kleparza poświadcza, że kanonicy kolegiaty św. Floriana zakupili od Jana Zakrzewskiego czynsz wykupny, tzw. wyderkauf, za pieniądze legowane testamentem przez profesora teologii Mikołaja Kozłowskiego (AUJ, Dypl. perg. 136). Dokument został uwierzytelniony pieczęcią rady miejskiej Kleparza.

Wystawa jest czynna w Pałacu Krzysztofory w dniach 25.06.2016–23.10.2016. Zapraszamy do zwiedzania.

Więcej informacji na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.