02.03.2022
W prowadzonej przez Archiwum UJ serii „Historia et Monumenta Universitatis Jagellonicae” ukazała się właśnie rozprawa habilitacyjna Wojciecha Świebody „Universitas contra haeresim. Działalność antyheretycka Stanisława ze Skarbimierza jako przedstawiciela Uniwersytetu Krakowskiego”
więcej o Książka Wojciecha Świebody w serii „Historia et Monumenta Universitatis Jagellonicae”

Audycji poświęcona prof. Stanisławowi Grodziskiemu

11.08.2021
Materiał można będzie usłyszeć w audycji „W kręgu nauki”, którą prowadzi Jan Stępień gościnnie z Maciejem Zborkiem. Archiwum UJ od kilku lat współpracuje z Radiem Kraków, które objęło patronat nad projektem „Pamięć Uniwersytetu”.
więcej o Audycji poświęcona prof. Stanisławowi Grodziskiemu

Przekazanie rękopisu muzycznego z Archiwum UJ do zbiorów BJ

23.06.2021
Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazało do zbiorów muzycznych Biblioteki Jagiellońskiej rękopis z zapisem nutowym utworu Edmunda Dehnerta „Polonaise: Kraków, 1974”.
więcej o Przekazanie rękopisu muzycznego z Archiwum UJ do zbiorów BJ
wydarzenia

Wystawa wirtualna „Oblicza samotności w kulturze”

02.03.2021
Od 1 marca można oglądać przygotowaną przez pracowników Biblioteki Jagiellońskiej oraz Archiwum UJ wystawę on-line: „Oblicza samotności w kulturze”.
więcej o Wystawa wirtualna „Oblicza samotności w kulturze”

Zasady korzystania z Archiwum UJ w roku akademickim 2020/2021

28.09.2020
Uprzejmie informujemy, że Archiwum UJ od 1 października br. w związku z Covid-19 funkcjonuje na nowych zasadach. Godziny otwarcia Sekretariatu i Czytelni są zmienione.
więcej o Zasady korzystania z Archiwum UJ w roku akademickim 2020/2021

16.09.2020
Wystawa „Kraków i Uniwersytet Jagielloński na kartach pocztowych sprzed 100 lat” prezentowana jest w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej.
więcej o Wystawa „Kraków i Uniwersytet Jagielloński na kartach pocztowych sprzed 100 lat”

Audycja poświęcona prof. Janowi Kaiserowi

09.03.2020
Materiał można będzie usłyszeć w audycji „W kręgu nauki”, którą poprowadzi Jan Stępień z go-ścinnym udziałem Macieja Zborka.
więcej o Audycja poświęcona prof. Janowi Kaiserowi

14.02.2020
Dnia 14 lutego 2020 r. w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie została otwarta nie-zwykła wystawa prezentująca najstarsze i najcenniejsze zabytki polskiego witrażownictwa.
więcej o Obiekty z Archiwum UJ na wystawie „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”

Niezwykłe odkrycie w zbiorach Archiwum UJ

27.01.2020
Zbiory Archiwum UJ kryją wiele niespodzianek. Jedna z nich została niedawno ujawniona w materiałach pozostałych po Institut für Deutsche Ostarbeit działającym w okupowanym Krakowie w latach 1940 – 1944 (sygn. Arch. UJ – IDO 54).
więcej o Niezwykłe odkrycie w zbiorach Archiwum UJ

I Zjazd Historyków Wychowania w Poznaniu

24.10.2019
W dniach 13–15 października 2019 r. w Poznaniu odbył się I Zjazd Historyków Wychowania pod tytułem „Polskie tradycje akademickie” zorganizowany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza i Towarzystwo Historii Edukacji.
więcej o I Zjazd Historyków Wychowania w Poznaniu