Zbiory Archiwum UJ na wystawie o uniwersyteckich świętych

Z okazji Światowych Dni Młodzieży Muzeum UJ przygotowało wystawę „O świętości! Uniwersytet Jagielloński i jego święci wychowankowie”. Wśród eksponatów znajdują się obiekty wypożyczone z zasobu Archiwum UJ.

Z postacią św. Jadwigi Andegaweńskiej wiąże się pergaminowa bulla Bonifacego IX z 11 stycznia 1397 r., na mocy której na prośbę króla Władysława Jagiełły i królowej papież utworzył na Uniwersytecie Krakowskim Wydział Teologiczny (Archiwum UJ, Dypl. perg. 19). Czasy nam bliższe reprezentuje wypełniona własnoręcznie przez Józefa Bilczewskiego karta z danymi osobowymi i poświadczeniem studiów za rok 1881/1882 (tzw. rodowód studencki S II 470a).

Wystawa stawia pytania o codzienną świętość oraz przybliża wielkie postacie związane z Uniwersytetem, którym głęboka wiara i świadectwo życia otworzyły drogę na ołtarze. Są wśród nich królowa Jadwiga Andegaweńska, współzałożycielka uczelni, przedstawiciel dynastii fundatorów – królewicz Kazimierz Jagiellończyk, oraz studenci i profesorowie: Jan z Kęt, franciszkanie obserwanci: Szymon z Lipnicy i Jan z Dukli, kanonik z klasztoru Bożego Ciała Stanisław Kazimierczyk, brat Albert Adam Chmielowski, rektor uczelni i biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar, arcybiskup lwowski Józef Bilczewski oraz papież Jan Paweł II.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania. Więcej informacji na stronie Muzeum UJ.