Wystawa „Od radiowęzłów do rozgłośni uniwersyteckiej. Alma Radio 1957–1993”

Wystawa prezentowana w salach Collegium Maius została przygotowana we współpracy Archiwum UJ i Muzeum UJ. Ze strony Archiwum współtwórcą ekspozycji jest dr Maciej Janik, koordynator projektu badawczego „Alma Radio”.

W 1957 r. w domach studenckich Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęły swą działalność radiowęzły studenckie. W 1974 r. na ich bazie powstało Studio Radiowe UJ „Alma Radio”. Jego działalność trwała do likwidacji w 1993 r. Radiostacja funkcjonowała jako ważny element życia studenckiego, współkształtowała życie towarzyskie i kulturalne uczelni, stanowiła platformę komunikacji między studentami. Powstawały audycje poświęcone aktualnym wydarzeniom, nagrania muzyczne, wywiady. Wystawa opowiada historię uniwersyteckiej radiostacji, przypomina sylwetki osób z nią związanych oraz przedstawia treści transmitowane przez rozgłośnię. Tłem tej opowieści są wydarzenia lat 1957–1993, pasjonującego okresu w historii Polski i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na wystawie będzie można m. in. zapoznać się z bogatą dokumentacją fotograficzną, zobaczyć zrekonstruowane studio radiowe, usłyszeć fragmenty audycji nadawanych przez Alma Radio oraz wypowiedzi osób tworzących uniwersyteckie radio.

Wystawa będzie czynna w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w dniach od 22 kwietnia do 31 maja 2017 r.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Więcej o projekcie Alma Radio