Pokazy dla krakowskich przewodników miejskich

Archiwum UJ we współpracy z Wydziałem Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa zorganizowało cykl pokazów dla przewodników krakowskich.

Pokazy odbyły się w dniach 21 i 28 października oraz 7, 18 i 25 listopada 2016 r. Prowadzili je pracownicy Archiwum: dr Maciej Zdanek i dr Przemysław M. Żukowski. Od strony organizacyjnej nad przedsięwzięciem czuwała Pani Marta Kapusta-Wesołowska z Referatu Rozwoju Turystyki oraz Polityki Wydawniczej UMK.

Program dwugodzinnych pokazów obejmował prezentację najciekawszych dokumentów, ksiąg rękopiśmiennych, akt i pieczęci ze zbiorów Oddziału Akt Dawnych i Oddziału Akt Nowych Archiwum UJ oraz omówienie wybranych wątków z dziejów naszego Uniwersytetu. Wśród tych tematów znalazły się m.in.: dwie fundacje uczelni w 1364 i 1400 r., losy przywilejów fundacyjnych, ustrój i przebieg studiów na Uniwersytecie Krakowskim w XV–XVIII w. oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w XIX–XX w., reforma kołłątajowska uniwersytetu, studia kobiet od 1897 r., kwestia żydowska, dokumentacja niemieckich instytucji z lat II wojny światowej, a także obecna działalność Archiwum UJ, w tym realizowane projekty badawcze.

Pokazy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział 175 krakowskich przewodników miejskich – ludzi pełnych pasji, otwartych na dyskusję, zaangażowanych.

Realizujemy w ten sposób edukacyjny wymiar misji Archiwum. Mamy nadzieję, że zetknięcie z zasobami archiwalnymi Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozmowa o jego dziejach okazały się pomocne w pracy przewodników. Mogą stanowić inspirację do zainteresowania przybywających do Krakowa turystów związkami Uniwersytetu i miasta.

Na zdjęciu: Dr Przemysław M. Żukowski z ostatnią – elitarnie nieliczną – grupą przewodników podczas pokazu dokumentacji Oddziału Akt Nowych. Czytelnia Archiwum UJ, 25.11.2016 r.