Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Monografia Przemysława M. Żukowskiego o dziejach Wydziału Prawa UJ w latach 1918–1939

Nakładem krakowskiej oficyny wydawniczej „Księgarnia Akademicka” ukazała się monografia autorstwa Przemysława Marcina Żukowskiego, pt. Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w latach 1918–1939.

Prezentowana książka liczy 574 strony i dzieli się na pięć części. Część pierwsza stanowi wstęp do całości i omawia dzieje Wydziału w latach 1893–1918. Tworzy w ten sposób pomost między głównym tematem a klasyczną monografią prof. Michała Patkaniowskiego Dzieje Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego od reformy kołłątajowskiej do końca XIX wieku (Kraków, 1964). Część druga poświęcona jest podstawom prawnym funkcjonowania i rozwojowi struktury organizacyjnej Wydziału Prawa UJ w okresie międzywojennym. Część trzecia jest zbiorowym portretem pracowników: profesorów, zastępców profesorów, docentów i pomocniczych pracowników naukowych, a także pracowników administracyjnych. Byli wśród nich tacy wybitni uczeni, jak Stanisław Estreicher, Franciszek Ksawery Fierich, Władysław Leopold Jaworski, Stanisław Kutrzeba, Rafał Taubenschlag, Władysław Wolter, Fryderyk Zoll. Kolejna część prezentuje organizację, obsadę i dorobek katedr istniejących na Wydziale. Ostatnia traktuje o udziale pracowników Wydziału Prawa UJ w życiu naukowym, kulturalnym, politycznym i społecznym II Rzeczypospolitej.

Narrację wzbogacają liczne tabele i ilustracje, w tym podobizny dokumentacji urzędowej, portrety, rysunki (karykatury) profesorów oraz fotografie z uroczystości uniwersyteckich czy wydziałowych. Szeroka kwerenda archiwalna i biblioteczna przeprowadzona w Polsce i za granicą pozwoliła Autorowi szczegółowo i zarazem z rozmachem przedstawić historię fakultetu we wszystkich jej aspektach, nie pomijając obok momentów znamienitych, także kryzysów, trudności i konfliktów.

Dr Przemysław M. Żukowski jest adiunktem w Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w historii najnowszej Polski i Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX–XX w. Jest m.in. autorem obszernego leksykonu biograficznego pt. Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, t. II: 1780–2012, Kraków 2014 oraz współautorem monumentalnego wydawnictwa Corpus studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51–1917/18.