Dokumenty z Archiwum UJ na wystawie o Ignacym Janie Paderewskim w Bibliotece Jagiellońskiej

Obiekty ze zbiorów Archiwum UJ prezentujemy na wystawie „Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) dla sztuki i kraju...”.

Ekspozycja w Bibliotece Jagiellońskiej jest poświęcona pamięci wybitnego artysty i patrioty, premiera rządu II Rzeczypospolitej, wielkiego mecenasa sztuki i dobrodzieja Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami są Biblioteka Jagiellońska, Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ.

Ze zbiorów Archiwum UJ wypożyczono na wystawę dyplom doktoratu honoris causa UJ nadany Paderewskiemu w 1919 r. w uznaniu jego zasług dla sztuki i kultury oraz w dziele odbudowy niepodległego państwa polskiego (Archiwum UJ, Dypl. perg. 742) oraz list Paderewskiego do rektora z podziękowaniem za ten zaszczyt (Archiwum UJ, S II 972). Prezentowany jest także zapis testamentowy dokonany przez pianistę na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego (Archiwum UJ, S IV SOg 39).

Warto podkreślić, że jest to jedyny przechowywany w Archiwum UJ oryginalny tego typu dokument, pozostałe bowiem – siłą rzeczy – wędrują do odbiorców. Uniwersytet jednak otrzymał go z powrotem wraz z całą spuścizną, którą pianista zapisał uczelni w ramach szczodrego daru testamentowego.

Wystawa jest czynna w dniach 4–25 listopada 2016 r. w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej.