23.02.2016
Muzeum UJ i Archiwum UJ mają zaszczyt zaprosić na promocję wydawnictwa Corpus Studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51–1917/18 autorstwa Mieczysława Barcika, Adama Cieślaka, Pawła Gaszyńskiego, Danuty Grodowskiej-Kulińskiej, Urszuli Perkowskiej oraz Przemysława M. Żukowskiego.
więcej o Zapraszamy na promocję wydawnictwa Corpus Studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51–1917/18

Spuścizna rodzin Tatarów i Odrzywolskich w Archiwum UJ

16.12.2015
Z daru Pani Stanisławy Odrzywolskiej do Archiwum UJ trafiła cenna spuścizna rodzin Tatarów i Odrzywolskich. Spuścizna obejmuje dyplomy doktorskie, dokumenty i akta urzędowe, korespondencję, pamiętniki, twórczość literacką, liczne fotografie i inne materiały.
więcej o Spuścizna rodzin Tatarów i Odrzywolskich w Archiwum UJ

Nowy magazyn Oddziału Akt Collegium Medicum Archiwum UJ

16.12.2015
Decyzją Pani Ewy Klepacz-Zielińskiej, zastępcy kanclerza UJ ds. Collegium Medicum, Oddział Akt Collegium Medicum Archiwum UJ otrzymał nowe pomieszczenia magazynowe w wyremontowanym budynku Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJ CM przy ul. Badurskiego 19.
więcej o Nowy magazyn Oddziału Akt Collegium Medicum Archiwum UJ

05.11.2015
Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową „Wykształcenie uniwersyteckie grup społecznych i zawodowych w Europie Środkowej w XV-XVIII wieku. / Universitätsstudium und Gesellschaft in Mitteleuropa vom 15. bis zum 18. Jahrhundert”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 19 – 20 listopada 2015 r.
więcej o Międzynarodowa konferencja naukowa „Universitätsstudium und Gesellschaft in Mitteleuropa vom 15. bis zum 18. Jahrhundert”
Audycja poświęcona prof. Klementynie Żurowskiej

Audycja poświęcona prof. Klementynie Żurowskiej

28.08.2015
W niedzielę 16 sierpnia 2015 r. o godzinie 12:05 Radio Kraków wyemitowało audycję poświęconą zmarłej w 2015 roku profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – Klementynie Żurowskiej.
więcej o Audycja poświęcona prof. Klementynie Żurowskiej

Ostatnia ósma cześć Corpus studiosorum. Litery T-Ż

17.07.2015
Nakładem Wydawnictwa Księgarnia Akademicka w Krakowie ukazała się ostatnia, ósma część wydawnictwa Corpus studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51-1917/18. Obejmuje biogramy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z nazwiskami na litery T-Ż.
więcej o Ostatnia ósma cześć Corpus studiosorum. Litery T-Ż

21.04.2015
Archiwum UJ zaprasza serdecznie na promocję dwutomowego wydawnictwa jubileuszowego „Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego”, która będzie miała miejsce 6 maja 2015 r. o godzinie 17.00 w Muzeum UJ Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15.
więcej o Promocja wydawnictwa jubileuszowego „Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego”

IV Debata Edytorska poświęcona edycjom źródeł uniwersyteckich

21.04.2015
Zakład Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii UJ zaprasza w dniu 22 kwietnia 2015 r. (środa) o godz. 17.00 do sali nr 14 w Collegium Kołłątaja przy ul. św. Anny 6 na kolejne spotkanie z cyklu „Debaty Edytorskie”, moderowane przez dr. hab. Wojciecha Drelicharza.
więcej o IV Debata Edytorska poświęcona edycjom źródeł uniwersyteckich

Dziennik Polski: Na UJ powstają filmowe wspomnienia naukowców

21.04.2015
Dnia 18 kwietnia 2015 roku Dziennik Polski po raz kolejny zaprezentował na swoich łamach projekt Archiwum UJ - „Pamięć Uniwersytetu”.
więcej o Dziennik Polski: Na UJ powstają filmowe wspomnienia naukowców

Unikatowe dary dotyczące Alma Radio dla Archiwum UJ

17.04.2015
W dniach 15 stycznia i 16 marca 2015 r. Pani Justyna Smółka z synem przekazali do Archiwum UJ bezcenną spuściznę po Stanisławie Smółce, wybitnym radiowcu i dziennikarzu Radia Kraków oraz współzałożycielu rozgłośni RMF FM. Pan Stanisław pierwsze radiowe szlify zdobywał w studenckiej rozgłośni UJ "Alma Radio", której od 1977 był pracownikiem, a w latach 1983-1991 kierownikiem Studia Radiowego.
więcej o Unikatowe dary dotyczące Alma Radio dla Archiwum UJ

Film o prof. Jerzym Wyrozumskim

23.03.2015
Dnia 18 marca 2015 r. w sali 56 Collegium Novum odbył się pokaz filmu „Droga przez las” w reżyserii Maciej Zborka.
więcej o Film o prof. Jerzym Wyrozumskim

Wykład prof. Krzysztofa Ożoga o wojennych losach skarbów UJ

09.03.2015
Zapraszamy na wykład prof. Krzysztofa Ożoga, kierownika Katedry Historii Polski Średniowiecznej w Instytucie Historii UJ i dyrektora Archiwum UJ, poświęcony losom skarbów Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie II wojny światowej.
więcej o Wykład prof. Krzysztofa Ożoga o wojennych losach skarbów UJ

Audycja Radia Kraków o zaginionych dokumentach fundacyjnych UJ

17.02.2015
W dniach 30.01 – 6.02.2015 Radio Kraków nadało audycję „Pożarte czy skradzione. Tajemnica krakowskiego skarbu”. Jest to pięcioodcinkowy reportaż autorstwa Magdaleny Wadowskiej o tragicznym losie dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Audycja Radia Kraków o zaginionych dokumentach fundacyjnych UJ

Nowa część Corpus studiosorum. Litery S-Ś

17.02.2015
Ukazała się siódma część Corpus studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51-1917/18. Obejmuje biogramy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z nazwiskami na litery S-Ś.
więcej o Nowa część Corpus studiosorum. Litery S-Ś

Cenny dar prof. Georga Molla dla Archiwum UJ

02.02.2015
W 2014 r. Archiwum UJ wzbogaciło swoje zasoby o cenne dokumenty dotyczące profesora Henryka Hoyera młodszego (1864-1947). Był on wybitnym uczonym polskim niemieckiego pochodzenia, twórcą polskiej szkoły anatomii porównawczej, rektorem UJ w latach 1929-1930. Podczas „Sonderaktion Krakau” 6 listopada 1939 r. został aresztowany wraz z innymi wykładowcami Uniwersytetu i uwięziony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
więcej o Cenny dar prof. Georga Molla dla Archiwum UJ