Promocja wydawnictwa jubileuszowego „Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego”

Archiwum UJ zaprasza serdecznie na promocję dwutomowego wydawnictwa jubileuszowego „Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego”, która będzie miała miejsce 6 maja 2015 r. o godzinie 17.00 w Muzeum UJ Collegium Maius przy ul. Jagiellońskiej 15.

Dzieło jest zbiorowym opracowaniem autorstwa pracowników Katedry Historii Prawa Polskiego i Archiwum UJ. Powstało na jubileusz 650-lecia naszej uczelni z inicjatywy i przy pełnym wsparciu merytorycznym, organizacyjnym i finansowym władz Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Archiwum UJ czynnie wsparło realizację tego ambitnego projektu. Prof. Krzysztof Ożóg, dyrektor Archiwum, dr Dagmara Wójcik-Zega i dr Maciej Zdanek (Oddział Badań Dziejów UJ) opracowali ponad 100 biogramów profesorów prawa z XV, a tom II w całości opracował dr Przemysław M. Żukowski (Oddział Akt Nowych). Archiwum UJ dostarczyło też podstawy źródłowej, a w Oddziale Dokumentacji Audiowizualnej wykonano z własnego zasobu podobizny fotografii, dokumentów, akt i pieczęci dla zilustrowania biogramów.

Tom I obejmuje lata 1364 – 1780 i jest opracowaniem zbiorowym pod redakcją prof. Wacława Uruszczaka. Tom II obejmuje lata 1780 – 2012 i jest autorskim opracowaniem dr. Przemysława Marcina Żukowskiego pod redakcją prof. Doroty Malec. Całość tworzy słownik biograficzny profesorów prawa naszej uczelni zmarłych przed 31 V 2014 r. Zawiera kilkaset zwięzłych, nasyconych faktografią życiorysów opatrzonych bogatym materiałem ilustracyjnym. Biogramy w tomie I mają charakter opisowy, w tomie II zostały opracowane według precyzyjnego schematu punktowego. Autorzy starali się wykorzystać dotychczasową literaturę przedmiotu, poddać ją weryfikacji i uzupełnić w oparciu o jak najszerszą bazę źródłową. Każdy życiorys został opatrzony informacją bibliograficzną. Tomy wyposażone zostały we wstępy merytoryczne, wykazy skrótów i bibliografie.

Dzieło jest wyjątkowym kompendium ze względu na swój rozległy zakres czasowy, bogatą podstawę materiałową i dążenie do zestawienia wszystkich, nie tylko najwybitniejszych i najbardziej znanych, wykładowców Wydziału z tytułem profesora. Dla średniowiecza podstawową przesłanką doboru osób było uzyskanie stopnia doktora prawa na Uniwersytecie Krakowskim i prowadzenie wykładów na  tutejszym Wydziale Prawa, dla okresu wczesnonowożytnego – fakt zasiadania na katedrach Wydziału Prawa, zaś dla czasów nowszych lista objęła wszystkich wykładowców mających status  samodzielnych pracowników nauki: profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych, tytularnych i honorowych, suplentów (substytutów) lub zastępców profesorów, docentów prywatnych i doktorów habilitowanych).
Mamy nadzieję, że praca ta będzie dobrze służyła nie tylko badaczom, ale i wszystkim zainteresowanym przeszłością Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowa i polskiej nauki.

K. Ożóg, K. Fokt, M. Mikuła, M. Zdanek, D. Wójcik-Zega, K. Kuras, Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, t. I: 1364–1780, pod red. W. Uruszczaka, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015, ss. 454.
P. M. Żukowski, Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, t. II: 1780–2012, red. D. Malec, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014, ss. 764.

Możliwość zakupu na stronie Wydawnictwa UJ: Tom ITom II.