Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ostatnia ósma cześć Corpus studiosorum. Litery T-Ż

Nakładem Wydawnictwa Księgarnia Akademicka w Krakowie ukazała się ostatnia, ósma część wydawnictwa Corpus studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51-1917/18. Obejmuje biogramy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z nazwiskami na litery T-Ż.

Na 980 stronach znajduje się ok. 3800 biogramów studentów UJ z lat 1850-1918.

Tym samym zostało ukończone monumentalne wydawnictwo zainicjowane przez niegdysiejszego kierownika Archiwum prof. Jerzego Michalewicza. Nie licząc etapów przygotowawczych, jakie zajęła kwerenda i opracowanie pierwszych kartotek, praca nad dziełem, począwszy od daty wydania części pierwszej (1999), trwała szesnaście lat. Symboliczny wydźwięk ma fakt, że pierwszy wolumen ukazał się z okazji przygotowań do jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego roku 2000, a ostatni niejako na zamknięcie jubileuszu świętowanego w 2014 r. Na przestrzeni lat poszerzono podstawę źródłową, uległ modyfikacjom i dopracowaniu schemat biogramu i całkowicie unowocześnionio metody pracy. Łącznie w ośmiu częściach Corpus studiosorum zawiera ponad 30 000 biogramów studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z II połowy XIX w. i początków XX w. aż po moment odzyskania niepodległości przez Polskę. Cały, szeroko zakrojony projekt zakłada opracowanie biogramów i publikację analogicznego korpusu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego od końca XVIII w. po II wojnę światową. Więcej o projekcie.  

Obecnie został złożony wniosek do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na uzyskanie finansowego wsparcia w realizacji kolejnego etapu prac, które mają być dopełnieniem i kontynuacją właśnie ukończonego dzieła. Zakłada on stworzenie elektronicznej bazy studentów naszego uniwersytetu w I połowie XIX w. (gdy uczelnia kolejno funkcjonowała pod nazwami: Szkoła Główna Krakowska 1795-1805, 1809-1818, Uniwersytet Krakowski 1805-1809 i od 1818 r. pod obecną nazwą Uniwersytet Jagielloński) oraz w okresie II Rzeczypospolitej 1918-1939.

Więcej informacji o tomie oraz możliwości zakupu