Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cenny dar prof. Georga Molla dla Archiwum UJ

W 2014 r. Archiwum UJ wzbogaciło swoje zasoby o cenne dokumenty dotyczące profesora Henryka Hoyera młodszego (1864-1947). Był on wybitnym uczonym polskim niemieckiego pochodzenia, twórcą polskiej szkoły anatomii porównawczej, rektorem UJ w latach 1929-1930. Podczas „Sonderaktion Krakau” 6 listopada 1939 r. został aresztowany wraz z innymi wykładowcami Uniwersytetu i uwięziony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.

Niemiecka gałąź rodziny przechowała korespondencję oraz dokumenty związane ze staraniami jego brata dr. Emila Hoyera, inżyniera w Rostocku, obywatela III Rzeszy, o uwolnienie profesora UJ z obozu. W wyniku zabiegów brata Henryk Hoyer został uwolniony i 27 grudnia 1939 r. wrócił do Krakowa. Dokumenty przekazał do Archiwum UJ emerytowany profesor Uniwersytetu w Rostocku Georg Moll, spokrewniony z prof. Hoyerem jako wnuk jego brata Emila.

Wśród przekazanych dokumentów znajdują się m. in.: pisma Emila Hoyera do generalnego gubernatora Hansa Franka i Kancelarii Rzeszy o uwolnienie prof. Henryka Hoyera, korespondencja Marii, żony Henryka Hoyera ze szwagrem Emilem Hoyerem z 1939 r. oraz korespondencja między braćmi Henrykiem a Emilem Hoyerami z lat 1939-1940, w tym kartka wysłana przez Henryka do Emila z obozu w Sachsenhausen 11 listopada 1939 r.