Audycja Radia Kraków o zaginionych dokumentach fundacyjnych UJ

W dniach 30.01 – 6.02.2015 Radio Kraków nadało audycję „Pożarte czy skradzione. Tajemnica krakowskiego skarbu”. Jest to pięcioodcinkowy reportaż autorstwa Magdaleny Wadowskiej o tragicznym losie dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czasie II wojny światowej zostały one ukryte przed Niemcami w skrytce w podziemiach Collegium Novum. Po jej otwarciu w 1945 r. okazało się, że zniszczały. Reportaż przybliża słuchaczom okoliczności tych wydarzeń i przedstawia ich autorskie, niekiedy dyskusyjne interpretacje.

Wszystkie odcinki reportażu są dostępne na stronie internetowej Radia Kraków

Zagadnienia okoliczności ukrycia skarbów Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas II wojny światowej, przyczyny zniszczenia oryginałów przywilejów, okoliczności otwarcia skrytek w trudnych warunkach odbudowy i wrogiego nastawienia władz komunistycznych wobec Uniwersytetu, zachowana dokumentacja i ślady materialne są obecnie badane w ramach zainicjowanego w 2014 r. projektu naukowego, który realizują wspólnie Muzeum UJ i Archiwum UJ. Prezentacja tego projektu odbyła się 11.06.2014 r. podczas konferencji w Collegium Maius.

W księdze pamiątkowej ku czci prof. Izabeli Skierskiej ukaże się poświęcony temu tematowi artykuł Marcina Bastera i Krzysztofa Ożoga pt. „Utrata dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie drugiej wojny światowej”.

Na zdjęciu: Słój z pozostałościami ze skrytki oraz resztki dębowych skrzyneczek, w których schowane były w latach 1939 – 1945 dokumenty fundacyjne Uniwersytetu Krakowskiego z 1346 i 1400 r., przechowywane w Muzeum UJ. Fot. Grzegorz Zygier.