Audycja poświęcona prof. Zdzisławowi Rynowi

Audycja poświęcona prof. Zdzisławowi Rynowi

24.10.2022
Nagranie poświęcone postaci prof. Zdzisława Ryna zostanie nadane z dniu 29 października 2022 roku o godzinie 16:05.
więcej o Audycja poświęcona prof. Zdzisławowi Rynowi
wydarzenia

Promocja książki „Uczniowie Szkoły Głównej Koronnej 1780-1795”

17.05.2022
Dyrektor Muzeum UJ oraz dyrektor Archiwum UJ zapraszają na uroczystą promocję książki Pani Haliny Zwolskiej „Uczniowie Szkoły Głównej Koronnej 1780-1795”.
więcej o Promocja książki „Uczniowie Szkoły Głównej Koronnej 1780-1795”

05.04.2022
Książka „Vetulani. Piękny umysł. Dzikie serce” autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK.
więcej o „Vetulani. Piękny umysł. Dzikie serce” — premiera biografii prof. Jerzego Vetulaniego
wydarzenia

Książka Haliny Zwolskiej „Uczniowie Szkoły Głównej Koronnej 1780–1795”

10.03.2022
Staraniem Archiwum UJ ukazała się właśnie książka Haliny Zwolskiej „Uczniowie Szkoły Głównej Koronnej 1780–1795”. Jest to efekt wieloletnich prac Autorki, emerytowanej już pracowniczki naszego Archiwum. Publikację zredagowali i przygotowali do druku dr Marcin Baster i dr hab. Maciej Zdanek z Oddziału Badań Dziejów UJ.
więcej o Książka Haliny Zwolskiej „Uczniowie Szkoły Głównej Koronnej 1780–1795”

02.03.2022
W prowadzonej przez Archiwum UJ serii „Historia et Monumenta Universitatis Jagellonicae” ukazała się właśnie rozprawa habilitacyjna Wojciecha Świebody „Universitas contra haeresim. Działalność antyheretycka Stanisława ze Skarbimierza jako przedstawiciela Uniwersytetu Krakowskiego”
więcej o Książka Wojciecha Świebody w serii „Historia et Monumenta Universitatis Jagellonicae”
Audycji poświęcona prof. Stanisławowi Grodziskiemu

Audycji poświęcona prof. Stanisławowi Grodziskiemu

11.08.2021
Materiał można będzie usłyszeć w audycji „W kręgu nauki”, którą prowadzi Jan Stępień gościnnie z Maciejem Zborkiem. Archiwum UJ od kilku lat współpracuje z Radiem Kraków, które objęło patronat nad projektem „Pamięć Uniwersytetu”.
więcej o Audycji poświęcona prof. Stanisławowi Grodziskiemu

Przekazanie rękopisu muzycznego z Archiwum UJ do zbiorów BJ

23.06.2021
Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazało do zbiorów muzycznych Biblioteki Jagiellońskiej rękopis z zapisem nutowym utworu Edmunda Dehnerta „Polonaise: Kraków, 1974”.
więcej o Przekazanie rękopisu muzycznego z Archiwum UJ do zbiorów BJ
wydarzenia

Wystawa wirtualna „Oblicza samotności w kulturze”

02.03.2021
Od 1 marca można oglądać przygotowaną przez pracowników Biblioteki Jagiellońskiej oraz Archiwum UJ wystawę on-line: „Oblicza samotności w kulturze”.
więcej o Wystawa wirtualna „Oblicza samotności w kulturze”

Zasady korzystania z Archiwum UJ w roku akademickim 2020/2021

28.09.2020
Uprzejmie informujemy, że Archiwum UJ od 1 października br. w związku z Covid-19 funkcjonuje na nowych zasadach. Godziny otwarcia Sekretariatu i Czytelni są zmienione.
więcej o Zasady korzystania z Archiwum UJ w roku akademickim 2020/2021

16.09.2020
Wystawa „Kraków i Uniwersytet Jagielloński na kartach pocztowych sprzed 100 lat” prezentowana jest w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej.
więcej o Wystawa „Kraków i Uniwersytet Jagielloński na kartach pocztowych sprzed 100 lat”
Audycja poświęcona prof. Janowi Kaiserowi

Audycja poświęcona prof. Janowi Kaiserowi

09.03.2020
Materiał można będzie usłyszeć w audycji „W kręgu nauki”, którą poprowadzi Jan Stępień z go-ścinnym udziałem Macieja Zborka.
więcej o Audycja poświęcona prof. Janowi Kaiserowi

14.02.2020
Dnia 14 lutego 2020 r. w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie została otwarta nie-zwykła wystawa prezentująca najstarsze i najcenniejsze zabytki polskiego witrażownictwa.
więcej o Obiekty z Archiwum UJ na wystawie „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”

Niezwykłe odkrycie w zbiorach Archiwum UJ

27.01.2020
Zbiory Archiwum UJ kryją wiele niespodzianek. Jedna z nich została niedawno ujawniona w materiałach pozostałych po Institut für Deutsche Ostarbeit działającym w okupowanym Krakowie w latach 1940 – 1944 (sygn. Arch. UJ – IDO 54).
więcej o Niezwykłe odkrycie w zbiorach Archiwum UJ

I Zjazd Historyków Wychowania w Poznaniu

24.10.2019
W dniach 13–15 października 2019 r. w Poznaniu odbył się I Zjazd Historyków Wychowania pod tytułem „Polskie tradycje akademickie” zorganizowany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza i Towarzystwo Historii Edukacji.
więcej o I Zjazd Historyków Wychowania w Poznaniu

Zmarł Profesor Andrzej Banach

08.04.2019
W dniu 7 kwietnia 2019 r. zmarł Prof. dr hab. Andrzej Kazimierz Banach, były pracownik i do końca życia wielki przyjaciel Archiwum UJ.
więcej o Zmarł Profesor Andrzej Banach