Akta NSZZ Solidarność przekazane do Archiwum UJ

12.10.2012
Dnia 10 lipca 2012 r. z daru Pani Lucyny Bełtowskiej, kustosza Muzeum UJ, Archiwum UJ otrzymało akta Koła NSZZ „Solidarność" przy Muzeum UJ.
więcej o Akta NSZZ Solidarność przekazane do Archiwum UJ

Uroczysta promocja książki Profesor Zofii Włodek

22.03.2013
Dyrektor Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z dyrektorem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na promocję książki Pani Profesor Zofii Włodek pt.: „Z dziejów filozofii i teologii na Uniwersytecie Krakowskim w XV w. Sylwetki – teksty – studia".
więcej o Uroczysta promocja książki Profesor Zofii Włodek

Współpraca z Friedrich-Schiller-Universität w Jenie

12.10.2012
W 2011 r. dzięki inicjatywie prof. Helmuta G. Walthera i dra Stephana Flemmiga z Friedrich-Schiller-Universität w Jenie oraz prof. Krzysztofa Stopki, ówczesnego dyrektora Archiwum UJ, została nawiązana współpraca naukowa między obu instytucjami.
więcej o Współpraca z Friedrich-Schiller-Universität w Jenie
wydarzenia

Książka Zofii Włodek w serii „Historia et monumenta Universitatis Jagellonicae"

12.10.2012
Jako drugi tom serii „Historia et Monumenta Universitatis Jagellonicae", wydawanej przez Archiwum UJ, ukazała się książka profesor Zofii Włodek „Z dziejów filozofii i teologii na Uniwersytecie Krakowskim w XV wieku. Sylwetki, teksty, studia".
więcej o Książka Zofii Włodek w serii „Historia et monumenta Universitatis Jagellonicae"
wydarzenia

Projekt „Corpus professorum Facultatis Iuridicae Universitatis Jagellonicae"

09.10.2012
Z okazji zbliżającego się jubileuszu 650-lecia powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, we współpracy Wydziału Prawa i Administracji UJ i Archiwum UJ zostanie zrealizowany projekt naukowy o roboczej nazwie „Corpus professorum Facultatis Iuridicae Universitatis Jagellonicae".
więcej o Projekt „Corpus professorum Facultatis Iuridicae Universitatis Jagellonicae"

18.01.2013
W piątek 21 września odbył się finisaż wystawy „Dziwne igrzysko losu i przeznaczenia. Żywot Hugona Kołłątaja w odsłonach kilku w 200. rocznicę śmierci pokazany", prezentowanej w Muzeum UJ (gmach Collegium Maius) i przygotowanej wspólnie przez Muzeum, Archiwum UJ i Bibliotekę Jagiellońską.
więcej o Zamknięcie wystawy "Dziwne igrzysko losu i przeznaczenia. Żywot Hugona Kołłątaja w odsłonach kilku w 200. rocznicę śmierci pokazany"

O święcie Uniwersytetu w czasach Kołłątaja

30.05.2012
Reformatorska działalność Hugona Kołłątaja w Uniwersytecie Krakowskim i dzieje Szkoły Głównej Koronnej to tematy wielokrotnie badane, ale wciąż wymagające kwerend archiwalnych i otwarte na nowe odkrycia
więcej o O święcie Uniwersytetu w czasach Kołłątaja

Zbiory Archiwum UJ na wystawie poświęconej Hugonowi Kołłątajowi

30.05.2012
W gmachu Collegium Maius została otwarta wystawa ku czci Hugona Kołłątaja. Nosi tytuł „Dziwne igrzysko losu i przeznaczenia. Żywot Hugona Kołłątaja w odsłonach kilku w 200. rocznicę śmierci pokazany"
więcej o Zbiory Archiwum UJ na wystawie poświęconej Hugonowi Kołłątajowi

Puszczanie bani powietrznej

23.04.2012
Niniejszym zawiadamiany Wielce Szanowną Społeczność Królewskiego Miasta Krakowa i Okolic, że dla uczczenia Roku Jaśnie Wielmożnego Pana Kołłątaja, Akademicy Krakowscy (z Muzeum, Biblioteki i Archiwum) oraz harcerze z 19. Krakowskiej Lotniczej Drużyny Harcerskiej „Gwiaździsty Szlak" im. Żwirki i Wigury
więcej o Puszczanie bani powietrznej

Zapraszamy na audycję w Radiofonii

15.02.2012
16 lutego o godzinie 10:30 na antenie radia akademickiego Radiofonia (100.5) w ramach audycji „Lub czasopisma", będzie można wysłuchać rozmowy dotyczącej projektu Archiwum UJ „Pamięć Uniwersytetu".
więcej o Zapraszamy na audycję w Radiofonii

Artykuł w „Rzeczypospolitej" o Zygmuncie Starachowiczu

08.12.2011
Dnia 25 listopada 2011 roku ukazał się w „Rzeczypospolitej" artykuł Piotra Zychowicza poświęcony historii pamiętnika Zygmunta Starachowicza.
więcej o Artykuł w „Rzeczypospolitej" o Zygmuncie Starachowiczu
Reportaż w Radiu Kraków o pamiętniku Zygmunta Starachowicza

Reportaż w Radiu Kraków o pamiętniku Zygmunta Starachowicza

08.12.2011
Dnia 7 listopada 2011 roku Radio Kraków wyemitowało audycję dotyczącą odnalezionych po siedemdziesięciu latach pamiętnikach Zygmunta Starachowicza.
więcej o Reportaż w Radiu Kraków o pamiętniku Zygmunta Starachowicza

Pamiętnik Zygmunta Starachowicza

04.11.2011
Wydawało się, że o tragicznych wydarzeniach 6 listopada 1939 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim powiedziano już wszystko. Po wojnie pojawiły się wspomnienia profesorów (m.in. prof. Stanisława Pigonia, prof. Jana Gwiazdomorskiego) więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, a także rozliczne publikacje naukowe dotyczące okupacji hitlerowskiej Krakowa i wojennych losów mieszkańców tego miasta.
więcej o Pamiętnik Zygmunta Starachowicza
wydarzenia

Nowa relacja świadka "Sonderaktion Krakau"

28.10.2011
Dwa tygodnie temu zbiory Archiwum UJ wzbogaciły się o bezcenny i nigdy nieopublikowany zapis wydarzeń z aresztowania profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego 6 listopada 1939 roku.
więcej o Nowa relacja świadka "Sonderaktion Krakau"
wydarzenia

Pokaz filmu ,,Archiwum istnień"

25.10.2011
Film "Archiwum istnień" wyprodukowany przez TVP przedstawia działalność sekcji rasowej Instytutu Niemieckiej Pracy na Wschodzie, który powstał w kwietniu 1940 roku w miejsce zlikwidowanego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Film został zrealizowany dzięki archiwaliom zgromadzonym w Archiwum UJ, a pozyskanym w 2007 roku z Waszyngtonu.
więcej o Pokaz filmu ,,Archiwum istnień"