Akta NSZZ Solidarność przekazane do Archiwum UJ

Dnia 10 lipca 2012 r. z daru Pani Lucyny Bełtowskiej, kustosza Muzeum UJ, Archiwum UJ otrzymało akta Koła NSZZ „Solidarność" przy Muzeum UJ.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 r. akta zostały ukryte w salach ekspozycyjnych Muzeum, a następnie pieczołowicie strzeżone. Wśród nich znajdują się materiały „Solidarności" ogólnopolskiej, „Solidarności" Regionu Małopolska oraz komórek związkowych działających w UJ, zwłaszcza w Muzeum. Są to odezwy, plakaty, podziemne publikacje, listy członków, protokoły zebrań, świadectwa pomocy materialnej, ulotki, wiersze, scenariusze przedstawień, a także niewielkie akta Niezależnego Związku Studentów i Studenckiego Komitetu Obrony Osób Więzionych za Przekonania Polityczne. Całość obrazuje żywe zaangażowanie środowiska uniwersyteckiego i społeczności Krakowa w wolnościowy zryw Roku '80 i stanowi niezwykle ciekawe dopełnienie przechowywanych w Archiwum szesnastu pudeł z bogatymi materiałami do dziejów „Solidarności" w UJ. Akta porządkuje mgr Anna Grabowska-Kuźma.