Projekt „Corpus professorum Facultatis Iuridicae Universitatis Jagellonicae"

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 650-lecia powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, we współpracy Wydziału Prawa i Administracji UJ i Archiwum UJ zostanie zrealizowany projekt naukowy o roboczej nazwie „Corpus professorum Facultatis Iuridicae Universitatis Jagellonicae".

Będzie to leksykon biograficzny profesorów prawa UJ od fundacji uczelni aż po czasy współczesne. Założenia metodologiczne i terminarz prac zostały przedyskutowane na spotkaniu zorganizowanym przez prodziekan prof. Dorotę Malec i prof. Wacława Uruszczaka, kierownika Katedry Historii Prawa Polskiego, z udziałem prof. Krzysztofa Ożoga, dyrektora Archiwum UJ oraz pracowników naukowych obu instytucji.

Praca została podzielona na dwie części. Część staropolska obejmuje okres od 1364 r. do 1780 r., tj. do przekształcenia Uniwersytetu w Szkołę Główną Koronną wskutek reformy Kołłątajowskiej. Okres do końca XV w., obejmujący ok. 150 biogramów prawników (w tym 20 do weryfikacji co do miejsca uzyskania stopnia doktorskiego) zostanie opracowany przez prof. K. Ożoga, dr Dagmarę Wójcik-Zegę i dra Macieja Zdanka z Oddziału Badań Dziejów UJ. Okres od 1501 do 1780 r. z ok. 100 biogramami opracują dr Maciej Mikuła i dr Krzysztof Fokt, pracownicy Katedry Historii Prawa Polskiego UJ. Część druga projektu, obejmująca okres od końca XVIII w. do dziś, będzie liczyć około 100 biogramów autorstwa dra Przemysława M. Żukowskiego z Archiwum UJ.

Planowany termin wydania dzieła w postaci książkowej to rok 2014. Stronę finansową przedsięwzięcia i edycji zapewnia Wydział Prawa. Archiwum UJ służy wszystkimi swoimi zbiorami i pomocą w kwerendach. Zwracamy się także do wszystkich Pracowników i Absolwentów naszej uczelni, którzy mogliby służyć informacją lub materiałami archiwalnymi o XIX- i XX-wiecznych profesorach prawa naszego Uniwersytetu. Prosimy o kontakt z autorem: p.m.zukowski@uj.edu.pl.