O święcie Uniwersytetu w czasach Kołłątaja

Reformatorska działalność Hugona Kołłątaja w Uniwersytecie Krakowskim i dzieje Szkoły Głównej Koronnej to tematy wielokrotnie badane, ale wciąż wymagające kwerend archiwalnych i otwarte na nowe odkrycia

Zapraszamy do lektury artykułu Marcina Bastera, pracownika Archiwum UJ, w najnowszym numerze uniwersyteckiego miesięcznika „Alma Mater" (marzec-kwiecień, nr 145-146, 2012), s. 80-81. Dotyczy on czasu i sposobu świętowania pamiątki fundacji Uniwersytetu, wprowadzonego przez Kołłątaja w czasach Szkoły Głównej Koronnej w ramach uroczystych tzw. aktów publicznych, będących świętem uczelni i nauki. W tym samym numerze znajduje się artykuł Lucyny Bełtowskiej, starszego kustosza Muzeum UJ, o obchodach roku Hugona Kołłątaja na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest to znakomite wprowadzenie w ideę całego przedsięwzięcia.

Termin: 04.01.2013
Witryna internetowa: https://issuu.com/alma-mater/docs/alma_mater_145-146/80