Zbiory Archiwum UJ na wystawie poświęconej Hugonowi Kołłątajowi

W gmachu Collegium Maius została otwarta wystawa ku czci Hugona Kołłątaja. Nosi tytuł „Dziwne igrzysko losu i przeznaczenia. Żywot Hugona Kołłątaja w odsłonach kilku w 200. rocznicę śmierci pokazany"

Na wernisażu wystawy gości witał prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum UJ. W tematykę wystawy zgromadzonych wprowadziła Pani Lucyna Bełtowska, kustosz Muzeum UJ, a historię przygotowań do niej zarysował prof. Stanisław Waltoś. Uroczystego otwarcia dokonali JM rektor UJ prof. Karol Musioł, JM rektor-elekt prof. Wojciech Nowak i JM rektor Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja prof. Janusz Żmija. Władze miasta reprezentował Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału KUltury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawie towarzyszyło odsłonięcie pomnika Hugona Kołłątaja na dziedzińcu Kolegium Kołłątaja. Ideą wystawy jest ukazanie życia i działalności publicznej Kołłątaja, ze szczególnym naciskiem na jego doniosłą rolę w reformie Uniwersytetu, przekształconego wówczas w Szkołę Główną Koronną. Ze strony Archiwum UJ w pracach zespołu przygotowującego wystawę uczestniczył Marcin Baster, który przeprowadził w tym celu kwerendy archiwalne w zasobie Archiwum UJ i Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu oraz źródłach drukowanych.  Uroczyste zamknięcie nastąpi 28 września.

Termin: 28.05.2012
Miejsce: Collegium Maius