Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Alma Radio wychodzi z zapomnienia

Trwa opracowywanie nagrań Studia Radiowego Uniwersytetu Jagiellońskiego „Alma Radio”. Sporządzono już opisy 85% nagrań z ponad 1500 taśm ocalonych po rozwiązaniu studia w roku 1993.

Docelowo powstanie inwentarz archiwalny nagrań poprzedzony wstępem o historii tej rozgłośni studenckiej w latach 1974–1993 i losach zbiorów po roku 1993. Skatalogowanie nagrań to podstawowa część projektu badawczego Archiwum UJ o nazwie „Alma Radio”. Zadanie realizuje mgr Maciej Janik w Oddziale Dokumentacji Audiowizualnej UJ przy wolontaryjnej współpracy Dominiki Stoszek, magistrantki Instytutu Historii UJ. 

Nadzwyczaj skromnie przedstawia się dokumentacja aktowa dotycząca działalności Studia. Bezcennych informacji o kierunkach prowadzenia dalszych kwerend dostarczają rozmowy z byłymi pracownikami i współpracownikami „Alma Radio”. Potrzebne są dane do identyfikacji struktur radia, nazw i składów redakcji, sposobów organizacji archiwum nagrań, nazwisk twórców, wolontariuszy i współpracowników, dane o publikacjach na temat radia, o zachowanych aktach i fotografiach, a także pomoc w poszukiwaniu kolejnych taśm. Chcemy uratować, zabezpieczyć i scalić rozproszoną spuściznę oraz utrwalić dorobek tego wspaniałego przedsięwzięcia, jakim było „Alma Radio”.

Do wszystkich Państwa, którzy dysponują wiedzą lub materiałami dotyczącymi „Alma Radio”, zwracamy się z uprzejmą prośbą o podzielenie się z nami posiadanymi wiadomościami, wspomnieniami, fotografiami. Pomoże nam to głębiej i rzetelniej opracować spuściznę rozgłośni.

Kontakt z koordynatorem projektu:

Maciej Janik, tel.: (12) 663 35 35 w. 3450
e-mail: maciej.janik@uj.edu.pl