Konferencja „650 lat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauka i sztuka w kręgach uniwersyteckich”

W dniach 12-14 listopada 2014 r. odbyła się w Krakowie międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja studencko-ekspercka „650 lat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauka i sztuka w kręgach uniwersyteckich". To naukowe wydarzenie wieńczyło rok jubileuszu. Organizatorami sesji byli: Wydział Historyczny UJ, Koło Naukowe Historyków Studentów UJ oraz Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ. Obrady toczyły się w Collegium Novum, Instytucie Historii i Instytucie Historii Sztuki UJ.

Podczas sesji referaty wygłosili nasi pracownicy. Dyrektor Archiwum, prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, w referacie pt. „Corpus academicum Cracoviense. Z historii badań nad studentami i mistrzami Uniwersytetu Krakowskiego doby staropolskiej” zaprezentował dzieje badań nad prozopografią uniwersytecką w XIX i XX w. oraz założenia realizowanego aktualnie projektu badawczego „Corpus academicum Cracoviense 1364-1780. Elektroniczna baza studentów i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego w okresie staropolskim”. Dr Dagmara Wójcik-Zega omówiła zachowany w Archiwum zespół ksiąg urzędowych, wytworzonych przez korporację profesorów zamieszkujących Collegium Maius („Kolegium Większe i jego księgi urzędowe”). Dr Marcin Baster przedstawił wyniki analiz metryk uniwersyteckich („Co oznaczał wpis do metryki uniwersyteckiej? O różnicy między immatrykulacją a studiowaniem w kontekście badań nad środowiskiem studentów Uniwersytetu Krakowskiego”). Dr Maciej Zdanek zarysował problem samoświadomości historycznej mistrzów krakowskich w epoce renesansu („Uniwersytet Krakowski wobec własnej przeszłości w XVI w. Z dziejów kultury pamięci i świadomości historycznej środowiska akademickiego"). W ramach programu konferencji 14 listopada w Oddziale Akt Dawnych Archiwum UJ dla uczestników konferencji zorganizowano pokaz najcenniejszych i najciekawszych archiwaliów uniwersyteckich.