Konferencja prasowa o zaginionych przywilejach fundacyjnych Uniwersytetu

Archiwum UJ i Muzeum UJ zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się w środę 11 czerwca 2014 roku (środa) w Librarii Collegium Maius.

Prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum UJ, oraz prof. Krzysztof Ożóg, dyrektor Archiwum UJ, przedstawią pierwsze wyniki badań interdyscyplinarnego zespołu naukowego nad losem i pozostałościami przywilejów fundacyjnych Uniwersytetu Krakowskiego z 1364 r. i 1400 r.

Dokumenty te zostały w 1939 r. ukryte w specjalnej skrytce w podziemiach Collegium Novum z obawy przed ich wywiezieniem lub zniszczeniem przez najeźdźców niemieckich i nieszczęśliwie uległy rozpadowi wskutek złych warunków panujących w miejscu ukrycia.

Więcej informacji na temat zakresu prowadzonych prac oraz programu spotkania

Po konferencji prasowej zapraszamy na wykład dr. hab. Marka Walczaka z Instytutu Historii Sztuki UJ poświęcony czternastowiecznej marmurowej rzeźbie, która przedstawia nauczającego profesora uniwersyteckiego z Bolonii. Rzeźba została niedawno zakupiona i przekazana do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przez możnego mecenasa. Jest zatem jednym z najnowszych darów dla Muzeum UJ. Przy tej okazji zachęcamy również do zwiedzenia wystawy „Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius”.