Przygotowania do wystawy „Piękno darowane”

Archiwum UJ współpracuje z Muzeum UJ w organizacji wystawy „Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius” dla uczczenia jubileuszu 650-lecia naszej Almae Matris.

Zaprezentowane zostaną artefakty rzadziej eksponowane, posiadające szczególne walory artystyczne lub naukowe, przypominające postacie najwybitniejszych darczyńców uniwersytetu i pozwalające zobrazować znaczenie ofiarności społecznej i mecenatu kulturalnego dla rozwoju uczelni.

Wystawę będzie otwierać część poświęcona dyplomom fundacyjnym i postaciom fundatorów: Kazimierza Wielkiego oraz świętej królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Następnie wybrane obiekty będą pogrupowane według epok: średniowiecze i czasy nowożytne, XIX-wieczna kolekcja gromadzona w ramach Gabinetu Archeologicznego UJ, dary z okresu XX i XXI. Wszystkie one złożyły się na szczególne bogactwo Muzeum UJ, obchodzącego w 2014 r. jubileusz 50-lecia oficjalnego otwarcia w gmachu Collegium Maius, po jego odnowieniu przez Karola Estreichera młodszego. Wystawie będzie towarzyszył katalog wzbogacony o powiązane tematycznie z ideą wystawy podobizny dyplomów, akt, pieczęci i rysunków ze zbiorów Archiwum UJ. Zespołowe prace koordynują ze strony Muzeum UJ – Jolanta Pollesch, a ze strony Archiwum UJ – dr Maciej Zdanek.

Wystawa będzie otwarta w gmachu Collegium Maius w okresie 7 maja – 6 sierpnia 2014 r.