Spotkanie międzynarodowej grupy badawczej „Miasto-Uniwersytet-Religijność”

W dniach 28–30 listopada 2013 r. w Pradze odbyło się spotkanie międzynarodowej grupy badawczej „Miasto-Uniwersytet-Religijność”. Łączy ona historyków z Friedrich-Schiller Universität w Jenie, Univerzity Karlovej w Pradze i Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie było kontynuacją współpracy zawiązanej podczas konferencji w Jenie w 2011 r.  Celem była wymiana doświadczeń badawczych, konsultacje w zakresie prozopografii i baz danych studentów i profesorów uniwersytetów środkowoeuropejskich z okresu średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej, a także ustalenie programu przyszłych przedsięwzięć.

W spotkaniu udział wzięli: ze strony niemieckiej – prof. Helmut G. Walther, dr hab. Robert Gramsch i dr Stephan Flemmig; ze strony czeskiej – prof. Hana Pátková, dr Eva Doležalova, mgr Jindřich Marek, dr Robert Šimůnek i dr Jiři Stočes, ze strony polskiej – prof. Krzysztof Ożóg (dyrektor Archiwum UJ), dr Anna Markiewicz (IH UJ) oraz dr Dagmara Wójcik-Zega, dr Marcin Baster i dr Maciej Zdanek (Oddział Badań Dziejów UJ Archiwum UJ). Podczas spotkania m.in. zaprezentowano założenia realizowanego w Archiwum UJ projektu „Corpus academicum Cracoviense. Elektroniczna baza danych o studentach i profesorach Uniwersytetu Krakowskiego 1364-1780” (K. Ożóg), strukturę tej bazy danych (M. Baster, D. Wójcik-Zega) oraz koncepcję konferencji polsko-niemiecko-czeskiej planowanej na 2015 r. w Krakowie pod roboczym tytułem „Universitätsstudium und Gesellschaft in der Mitteleuropa im 15-18. Jh.” (M. Zdanek).

Na zdjęciu grupa krakowskich badaczy na tle Collegium Carolinum w Pradze. Stoją od lewej: M. Baster, K. Ożóg, D. Wójcik-Zega, A. Markiewicz. Autor zdjęcia: M. Zdanek.