Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowi Ormianie z perspektywy 20 lat

W sobotę 25 września 2010 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej odbyła się uroczysta sesja naukowa poświęcona 20 rocznicy powstania Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego. Została zorganizowana przez obchodzące jubileusz Towarzystwo i Uniwersytet Jagielloński

Termin:
26.09.2010
Miejsce:
Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3
Organizator:
Archiwum UJ, Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne

W sobotę 25 września 2010 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej odbyła się uroczysta sesja naukowa poświęcona 20 rocznicy powstania Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego. Została zorganizowana przez obchodzące jubileusz Towarzystwo i Uniwersytet Jagielloński.

Nasza Uczelnia od początku istnienia OTK była związana z tą organizacją. Jedną z inicjatorek jej powstania była śp. prof. Anna Krzysztofowicz, której przodkowie przed wiekami przybyli z Armenii do Polski. Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne kierowane przez prezesa Adama Terleckiego pomogło Ormianom, którzy pod koniec lat 80 tych minionego wieku podjęli studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W grupie 13 studentów z Armenii, wówczas jednej z republik radzieckich, był Armen Edigarian, obecnie profesor i dyrektor Instytutu Matematyki UJ oraz Karen Khachatrian, dziś doktor nauk chemicznych i pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego. Profesor Edigarian podczas sesji wrócił wspomnieniami do tamtych czasów gdy po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku pozostałym bez środków do życia studentom, bardzo pomogło dopiero co założone OTK.

Aktywnymi działaczami OTK są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. dr hab. Andrzej Pisowicz, wybitny armenista, autor m.in. Małego słownika ormiańsko – polskiego i polsko - ormiańskiego i dr hab. Krzysztof Stopka, mający duże osiągnięcia w badaniu historii Ormian. Ambasador Republiki Armenii w Polsce Aszot Galojan wyróżnił ich dyplomami uznania od rządu Armenii. Podziękował również nauczycielkom z sobotniej szkółki języka ormiańskiego, mającej siedzibę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej w Krakowie: Weronice Howanisjan, dr Gohar Khachatrian, Eli Mykrtczjan i Porczui Kujumdżan. Aszot Galojan podkreślił wyjątkowe znaczenie tej placówki oświatowo-kulturalnej dla diaspory ormiańskiej w Krakowie.

Zasługującym na uwagę osiągnięciem Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego jest wydanie wraz z Polską Akademią Umiejętności Zapisów Sądu Duchownego Ormian miasta Lwowa za lata 1625–1630 w języku kipczackim, opracowanych przez znanego na świecie turkologa, Edwarda Tryjarskiego. Ten rarytas wydawniczy zaprezentował dr hab. Krzysztof Stopka, podkreślając, że Zapisy są bezcennym źródłem do badania historii Ormian polskich, tym bardziej, że profesor Tryjarski jako pierwszy współczesny uczony odczytał i przetłumaczył je. Zostały one spisane w języku kipczackim (przejętym przez Ormian polskich od Tatarów), ale za pomocą liter alfabetu ormiańskiego. Omawiający książkę K. Stopka wyraził nadzieję, że zostaną wydane dalsze księgi z zapisami Sądu za kolejne lata. Ich rękopisy znajdują się w zbiorach mechitarystów w Wiedniu i Wenecji.

Zasadniczą część jubileuszowego spotkania stanowiły referaty przygotowane przez członków OTK i zaproszonych gości, rozwijające myśl przewodnią sesji: Nowi Ormianie w Polsce z perspektywy 20 lat.

Niezwykłą atrakcją dla uczestników sesji była przygotowana ekspozycja rękopisów i starodruków ormiańskich znajdujących się w Bibliotece Jagiellońskiej. W czasie przerwy w sesji, po wystawie oprowadzał zwiedzających znany badacz historii Ormian z UJ prof. Krzysztof Stopka. Najstarszym udostępnionym rękopisem był „Masztoc" (księga obrzędów) z XV wieku.