Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt „Corpus academicum Cracoviense 1364-1780"

Od kwietnia 2013 r. Oddział Badań Dziejów UJ Archiwum UJ rozpoczyna realizację projektu „Corpus academicum Cracoviense. Elektroniczna baza studentów i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego w okresie staropolskim 1364-1780".

Pięcioletni projekt, którego kierownikiem jest prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, jest finansowany ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, afiliowany na Wydziale Historycznym UJ i realizowany we współpracy z Katedrą Telekomunikacji Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W wyniku procedury odwoławczej otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pełne finansowanie, które gwarantuje stworzenie kilkunastoosobowego zespołu badawczego i wykonanie wszystkich zaplanowanych prac. Daty graniczne tworzą: rok 1364, tj. pierwsza fundacja Uniwersytetu przez Kazimierza Wielkiego, oraz rok 1780, czyli przekształcenie Uniwersytetu w Szkołę Główną Koronną w wyniku reformy przeprowadzonej przez Hugona Kołłątaja z ramienia Komisji Edukacji Narodowej. Elektroniczna baza danych zgromadzi informacje z podstawowych uniwersyteckich źródeł drukowanych i rękopiśmiennych oraz dane bibliograficzne dla ok. 120 000 osób, w tym ponad 10 000 bakałarzy i mistrzów promowanych na Uniwersytecie Krakowskich. W przyszłości będzie możliwa kontynuacja prac, rozbudowa bazy o nowe funkcje i dane z kolejnych źródeł.

Elektroniczna baza danych będzie ogólnodostępna w internecie. Wpisuje się w europejski nurt tworzenia nowoczenych narzędzi badawczych w postaci biograficznych baz danych dla środowisk uniwersyteckich, które już funkcjonują w Niemczech (Repertorium academicum Germaniae) i dla uniwersytetów w Pradze, Sienie, Perugii, Lipsku, Paryżu, Tuluzie i innych.

Omawiany projekt nawiązuje do wcześniejszych trzech, niestety nieudanych, wielkich prób tego typu. Pierwszym był „Słownik bio-bibliograficzny profesorów UJ", nad którym w XIX w. pracowali Józef Muczkowski i Żegota Pauli. Efektem ich prac jest 16 rękopiśmiennych fascykułów fiszek osobowych w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej. Drugim projektem było „Repertorium pracowników naukowych UJ w latach 1400-1964", którego pomysłodawcą był Henryk Barycz. Realizowano je w Archiwum UJ najpierw w ramach prac jubileuszowych na 1964 r., a następnie jako własny projekt badawczy „Corpus academicum Cracoviense". Nowy kształt tym pracom nadał Leszek Hajdukiewicz, który osobiście pracował nad repertorium bakałarzy i mistrzów krakowskich XVI-XVIII w. Pozostały po nim rękopiśmienne materiały w 38 tekach, zwane Tekami Hajdukiewicza. Natomiast materiały z XIX-XX w. są wydawane przez Archiwum UJ w nowym kształcie redakcyjnym jako „Corpus studiosorum Universitatis Iagellonicae" za lata 1850-1918.