Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pieczęcie i akta z naszych zbiorów na wystawie w Muzeum UJ

Pieczęcie i akta z naszych zbiorów na wystawie w Muzeum UJ

„Pan na Collegium Maius. Dziedzictwo Karola Estreichera młodszego” – taki tytuł nosi nowa wystawa w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, na którą wypożyczyliśmy między innymi pieczęcie z dokumentów fundacyjnych Uniwersytetu Krakowskiego.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego celebruje w tym roku jubileusz sześćdziesięciolecia otwarcia swojej siedziby w odnowionym gmachu Collegium Maius. Z tej okazji zorganizowano wystawę poświęconą wizjonerskiemu twórcy i dyrektorowi Muzeum – Prof. Karolowi Estreicherowi młodszemu (1906–1984). W opowieści o biografii Profesora zostały wykorzystane wybrane akta ze zbiorów Archiwum UJ.

Wśród eksponatów znalazły się również pochodzące z naszych zbiorów pieczęcie majestatyczne królów-fundatorów: Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły. Elementem stworzonej przez K. Estreichera ekspozycji muzealnej było upamiętnienie dokumentów fundacyjnych uczelni z roku 1364 i 1400, które ukryte przed Niemcami uległy destrukcji podczas II wojny światowej. Na aktualnej wystawie pieczęcie pozostałe z dokumentów są prezentowane razem z fragmentami drewnianych skrzynek, w których przywileje były przechowywane, oraz słojem Wecka, którego zawartość miała w zamyśle Estreichera symbolizować „w proch obrócone” pergaminy i przywoływać niefortunny schowek w Collegium Novum.

Wystawa w gmachu Collegium Maius będzie czynna od 8 maja do 30 sierpnia 2024.

Szerzej o programie wystawy oraz godzinach otwarcia dla publiczości informuje strona Muzeum UJ.

Zobacz galerię zdjęć