Odczyt prof. Macieja Zdanka pt. „Borkarny, czyli o stypendiach studenckich na Uniwersytecie Krakowskim w epoce nowożytnej".

Dnia 20 lutego 2024 r. Z-ca Dyrektora Archiwum UJ dr hab. Maciej Zdanek, prof. UJ wygłosił odczyt w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Profesor przedstawił w odczycie instytucję borkarn - poprzedników dzisiejszych stypendiów socjalnych - jej początki, rozwój i znaczenie. Fundacje te przeznaczone dla wsparcia potrzebujących studentów wzmacniały podstawy ekonomiczne dawnego uniwersytetu i stanowiły ciekawy wyraz społecznego mecenatu edukacji. Jest to fragment badań prowadzonych w Archiwum UJ nad historią naszej uczelni. Odczyt odbył się w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Jana i był także transmitowany zdalnie.
Zobacz video galerię

dr hab. Maciej Zdanek, prof. UJ | “Borkarny, czyli o stypendiach studenckich...”