Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„Cząstki świata” wystawa fotografii w 55. rocznicę śmierci profesora Henryka Niewodniczańskiego

„Cząstki świata” wystawa fotografii w 55. rocznicę śmierci profesora Henryka Niewodniczańskiego

Wystawa „Cząstki świata” zrodziła się dzięki archiwaliom syna Henryka Niewodniczańskiego – Jerzego Niewodniczańskiego, który w 2022 roku zdecydował się przekazać kolekcję zdjęć na rzecz Archiwum UJ oraz Biblioteki IFJ PAN.

Niezliczona ilość klisz i przeźroczy, pamiętających egzotyczne wyprawy do Nigerii czy Afganistanu, mieszała się tutaj ze  średnioformatowymi  opowieściami  lat  pięćdziesiątych. Czerń i biel, kolory AGFA i ORWO, stworzyły świat, z którego wyłoniło się wiele nieznanych dotychczas fotografii profesora Henryka Niewodniczańskiego. Dwa fotograficzne życiorysy, dwóch  uczonych - ojciec i syn. Ten pierwszy wykonywał częściej fotografie w czerni, drugi nie bał się zapamiętywać czasu w kolorze.

Istnieje jeszcze jeden powód, by wystawę „Cząstki świata” zaprezentować w grudniu 2023 roku. Kilka lat wcześniej Jerzy Niewodniczański zgłosił się do Marii Pawłowskiej, kierownik Biblioteki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ze spisanymi wspomnieniami o ojcu. Korzystając z gościnności UJOT FM, udało się zrealizować w oparciu o nie audiobook pt. HENRYK NIEWODNICZAŃSKI, krakowski fizyk z Wilna, we wspomnieniach syna (kod QR nagrania poniżej). Fragmenty wspomnień wchodzą w dialog z zaprezentowanymi fotografiami.

Zdjęcia pochodzą z różnych okresów, ale nawiązują do spraw ważnych dla ojca i syna. Wspólna wyprawa do Szwajcarii, wycieczki górskie, „Turzyma” i Bukowina czy w końcu podróże zamorskie, w tym przypadku wyprawa do Japonii. I nie mniej ważny wartburg, który umożliwił część tych eskapad. Kilkanaście kadrów, przeważnie czarnobiałych – koloryt wspomnień niezatarty do dziś.

Wystawę można oglądać w Bibliotece Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ do marca 2024 roku.

 

Koncepcja, kurator, oprawa graficzna: Maciej Zborek, Archiwum UJ
Pomoc merytoryczna: Maria Pawłowska, Biblioteka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ

Organizatorzy: Biblioteka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Archiwum UJ