Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przypomnienie o filmie pt. „W antycznym świecie prof. Aleksandra Krawczuka”

Przypomnienie o filmie pt. „W antycznym świecie prof. Aleksandra Krawczuka”

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu o wybitnym dydaktyku i znawcy dziejów antyku, znakomitego popularyzatora wiedzy o starożytności. Film powstał przy udziale Macieja Zborka i Macieja Janika pracowników Archiwum UJ.

Film kręcony był głównie na terenie Włoch, w miejscach mało znanych szerszemu gronu odbiorców. Premiera filmu odbyła się 7 czerwca 2023r. - w rocznicę urodzin wybitnego dydaktyka i znawcy dziejów antyku, znakomitego popularyzatora wiedzy o starożytności.

Projekt finansowany ze środków Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, Uniwersytet Jagielloński na Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jeśli historia uczy czegokolwiek, to tylko tego, że ludzie nigdy niczego się nie nauczyli z historii (Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich).

Dzieje ludzkości zdają się pouczać: Co wielkie i potężne musi upaść co skromne zaś i wzgardzone może mieć w sobie odporność niewiarygodną, pod jednym wszakże warunkiem - jeśli zachowa pamięć swej przeszłości (Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich).

A tymczasem różnica jest istotna: tytuł przecież to coś, co można w każdej chwili dać i odebrać formalnie, uczoność natomiast jest faktem. Uczonym nikt nikogo mianować nie może (Aleksander Krawczuk, Stąd do starożytności).

Zobacz video galerię