Premiera filmu pt. „Dlaczego Kazimierz Wielki nie założył Akademii Krakowskiej?”

W filmie „Dlaczego Kazimierz Wielki nie założył Akademii Krakowskiej?” na to pytanie odpowiada prof. UJ dr hab. Maciej Zdanek (Z-ca Dyrektora Archiwum UJ) oraz dr Marcin Baster (Starszy kustosz archiwalny Archiwum UJ).

„Uniwersytet Krakowski” jest najwłaściwszą nazwą oddającą charakter Uczelni od jej założenia do końca XVIII wieku. Powinniśmy więc mówić: Kazimierz Wielki ufundował Uniwersytet Krakowski, Mikołaj Kopernik studiował na Uniwersytecie Krakowskim, a Hugo Kołłątaj reformował Uniwersytet Krakowski. Skoro tak, to skąd zamieszanie z historyczną nazwą Uniwersytetu Jagiellońskiego i fenomen, „Akademii Krakowskiej”? Przygotowany przez pracowników Muzeum UJ i Archiwum UJ film odpowiada na to pytanie. Wyjaśnia on także, dlaczego nazwy są tak istotne i do czego prowadzą niejasności oraz zaniedbania w tej kwestii.

Autor filmu: Uniwersytet Jagielloński. Konsultacja naukowa: dr hab Maciej Zdanek, dr Marcin Baster. Prezentacja: Anna Lohn-Pieróg. Scenariusz: Anna Lohn-Pieróg, Łukasz Pieróg. Kamera i montaż: Przemysław Kopeć. Muzyka: SersalStudio. (link filmu na Youtube)

Zobacz video galerię