„Fauna, flora, człowiek” — wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego

Staraniem Archiwum UJ, Ogrodu Botanicznego, Instytutu Zoologii oraz Muzeum Niepołomickiego została zrealizowana pierwsza uniwersytecka wystawa prac wybitnego fotografika Włodzimierza Puchalskiego.

Włodzimierz Puchalski był przez kilka lat związany zawodowo z Uniwersytetem Jagiellońskim. Głównym miejscem zatrudnienia był Instytut Zootechniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie Puchalski stworzył dział dokumentacji fotograficzno-filmowej zwierząt.

Kilka lat później nazwisko „Puchalski” znał niemal każdy miłośnik przyrody, a to za sprawą tzw. Zielonej serii: czterech albumów zdjęć, które ukazywały się w latach 1951–1956 i były wielokrotnie wznawianie (ostatnie wydanie w latach 2012–2014). Po kilkuletniej pracy na UJ Włodzimierz Puchalski związał się z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie realizował kolejne produkcje filmowe.

Prezentowane dwa zestawy fotografii powstały w trakcie zdjęć do filmu pt. „W krakowskim Ogrodzie Botanicznym” oraz podczas wyprawy na Antarktydę z ekspedycją Instytutu Zoologii. Oba zestawy tematycznie dotyczą prac konkretnych jednostek, w których wystawiono zdjęcia.

Zapraszamy Państwa do odwiedzin Ogrodu Botanicznego lub Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych. Pomysłodawcą oraz kuratorem wystawy jest Maciej Zborek z Archiwum UJ. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbioru Muzeum Niepołomickiego, które od kilku lat sprawuję opiekę na niemal całą spuścizną Włodzimierza Puchalskiego.