Spuścizna dr hab. Heleny Lenartowicz w Archiwum UJ

W listopadzie 2022 zbiory Archiwum UJ wzbogaciły się o spuściznę Pani dr hab. Heleny Lenartowicz, pierwszej w Polsce pielęgniarki z stopniem naukowym doktora habilitowanego, emerytowanej dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa UJ CM.

Przekazany przez Nią zespół akt liczy 7 jednostek archiwalnych. Choć niewielki rozmiarem, jest bardzo cenny, pokazuje bowiem dorobek 54 lat pracy w zawodzie pielęgniarki i zarazem przecierania ścieżki rozwoju naukowego w dziedzinie pielęgniarstwa. Materiały dotyczą także jej udziału w życiu uczelni, z którymi była związana: Akademii Medycznej w Lublinie, Akademii Medycznej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum) oraz działań prowadzonych w kierunku udoskonalania pracy pielęgniarskiej.

Dr hab. Helena Lenartowicz jest autorką trzech książek i ponad stu artykułów dotyczących kształcenia, poprawy organizacji pracy i zadań pielęgniarek, ale też szeroko pojętej opieki nad chorym czy gospodarki wewnętrznej szpitali.

W 2011 roku dr hab. Helena Lenartowicz została odznaczona przez Rektora UJ medalem Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis”.