Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kartki z Dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

​Projekt Archiwum UJ.

Koordynatorzy projektu

dr hab. Maciej Zdanek

dr hab. Przemysław M. Żukowski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

21 listopada 1652 r. Zmarł Jan Brożek

21 listopada 1652 r. Zmarł Jan Brożek

Jan Brożek, profesor i rektor Uniwersytetu Krakowskiego, był wybitnym matematykiem, astronomem, kartografem, lekarzem, historykiem nauki, biografistą i pisarzem polemicznym swego czasu. Jego życiorys i twórczość są pięknym dowodem na żywotność intelektualną i rozwój Wszechnicy Jagiellońskiej w I wieku XVII stulecia, które niesłusznie uchodzi całkowicie za okres jej upadku i zacofania.

Urodził się 1 XI 1585 r. w miasteczku Kurzelowie w rodzinie rolniczej. Uczęszczał do miejscowej szkoły kolegiackiej. W 1604 r. immatrykulował się na Uniwersytecie Krakowskim. W 1605 r. uzyskał stopień bakałarza, a w 1610 r. stopień magistra sztuk wyzwolonych. W trakcie studiów filozoficznych pracował jako nauczyciel w szkołach parafialnych. W 1614 r. został członkiem Kolegium Mniejszego i objął katedrę profesora astrologii, na której wykładał do 1629 r. Rozwijał badania z zakresu astronomii, matematyki i geometrii. Był zwolennikiem teorii heliocentrycznej. W 1618 r. odbył podróż naukową do Prus Królewskich i Warmii, sprowadzając do Krakowa wiele pamiątek po Mikołaju Koperniku. W 1619 r. został członkiem Kolegium Większego. W latach 1620-1624 studiował w Padwie; w 1623 r. uzyskał tam doktorat medycyny. Po powrocie zaangażował się w spór Uniwersytetu Krakowskiego z zakonem jezuitów. W latach 1626-1630 dzierżył katedrę profesora wymowy. Następnie zdecydował się karierę kościelną i rozpoczął studia teologiczne. W 1629 r. przyjął święcenia kapłańskie, został kanonikiem kolegiaty św. Anny, następnie uzyskał stopień bakałarza teologii i objął katedrę na Wydziale Teologicznym. W 1630 r. został kanonikiem kolegiaty św. Floriana na Kleparzu, później zaś kolejne beneficja: plebana w Jangrocie (1630-32), Staszowie (od 1632) i Międzyrzeczu (od 1636). W 1639 r. wycofał się z uniwersytetu i osiadł w Międzyrzeczu. Powrócił w 1648 r. Licencjat z teologii uzyskał w 1649 r., a doktorat w 1650 r. W 1649 r. objął kanonię w katedrze krakowskiej i został na nowo kolegiatem większym, choć niestety przy oporze kolegów, którzy z niechęcią go przyjmowali. W 1652 r. został wybrany rektorem i podczas sprawowania tej godności zmarł 21 XI 1652 r. wskutek panującej zarazy. Został pochowany w kolegiacie św. Anny w Krakowie; jego grób obecnie nie istnieje. Niezachowana tablica nagrobna sławiła go pięknym tytułem „Księcia matematyka Europy” (Europae mathematicorum princeps”).

Był autorem licznych dzieł. Należą do nich m.in. podręcznik arytmetyki oraz rozprawy z zakresu filozofii arystotelesowskiej, astronomii, geodezji i matematyki, w tym geometrii; panegiryki i kazania; znakomity antyjezuicki pamflet pt. „Gratis”; pozostawiony w rękopisie zarys dziejów sztuk i nauk w Polsce – jeden z najstarszych tego typu – pt. „De antiquitate literarum in Polonia”; biografia XVI-wiecznego profesora Stanisława Grzepskiego; biografia (lub materiały do biografii) Mikołaja Kopernika, którą przekazał do druku Szymonowi Starowolskiemu w jego dziele „Setnik pisarzów polskich”. Wielką wartość mają także jego listy, diariusz oraz obszerne erudycyjne glosy i komentarze na kartach czytanych książek.

Był też wielkim dobrodziejem Uniwersytetu. Poczynił dwie fundacje na jego rzecz. W 1639 r. zapisał mu jako dar pośmiertny całą ogromną bibliotekę, licząca ponad 2000 tomów, oraz 3000 zł: po tysiącu na zakup instrumentów naukowych i książek, doposażenie profesora astrologii oraz stypendium dla studenta z zakresu matematyki i astronomii. W 1649 r. zapisał 15000 zł na przeprowadzenie kanonizacji Jana Kantego i doposażenie stołu kolegiatów większych. W testamencie hojne legaty przeznaczył dla szkoły w swoim rodzinnym Kurzelowie. Księgozbiór Brożka jest dziś częścią zasobu Biblioteki Jagiellońskiej. Jednym z najcenniejszych obiektów w zbiorach Muzeum UJ jest darowany przez niego tzw. Globus Jagielloński oraz obraz epitafijny Mikołaja Kopernika ojca. Uniwersytet Jagielloński uczcił Brożka nadając jego imię – przewrotnie – budynkowi pojezuickiemu przy ul. Grodzkiej, który otrzymał w 1971 r. (Collegium Broscianum).

Autor: dr hab. Maciej Zdanek.

Fot. Pośmiertny portret Jana Brożka w galerii portretów profesorskich w Collegium Maius-Muzeum UJ

Polecamy również
Czyn pierwszomajowy

Czyn pierwszomajowy

Karol Józef Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i Uniwersytet Jagielloński.

Karol Józef Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i Uniwersytet Jagielloński.

Na narty!

Na narty!

Adam Chmiel – zasłużony archiwariusz Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Adam Chmiel – zasłużony archiwariusz Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego