Nagrania do filmu „Testament Paderewskiego” w Archiwum UJ

Dnia 24 listopada 2023 r. w Archiwum UJ odbyły się nagrania do filmu „Testament Paderewskiego”.

Film w reżyserii Nicola Villegasa powstaje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie. Ekipa filmowa gościła również w Instytucie Muzykologii UJ, który reprezentowała Pani Justyna Kica, badaczka z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. Ignacego Jana Paderewskiego. Archiwum udostępniło faksymile i kopie testamentu Paderewskiego oraz bogate akta urzędowe związane z realizacją testamentu i zapisami na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941), wybitny pianista, kompozytor, patriota, działacz niepodległościowy, premier rządu II RP, był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Należy do grona najznamienitszych dobrodziejów uczelni w XX wieku. Z jego zapisu wzbogaciły się zbiory biblioteczne i muzealne, dokonano zakupów aparatury naukowej oraz doinwestowano wzniesienie gmachu dla dyscyplin humanistycznych – Collegium Paderevianum.

Fot. Ekipa filmowa w trakcie nagrań w Czytelni Archiwum UJ. Na pierwszym planie od lewej: Urszula Bielicka, producent wykonawczy (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina) oraz Justyna Kica (Instytut Muzykologii UJ)